Umbrella Corporation

Umbrella Corporation
Data założenia: 1968 rok
Data upadku: 2003 rok
Założyciele: Ozwell E. Spencer, Sir Edward Ashford i James Marcus
Branża: farmaceutyczna
Oddziały: europejski Umbrella Europe, amerykański Umbrella USA, na antarktydzie Umbrella Antarctica, afrykański Umbrella Africa, japoński Umbrella Japan Co Ltd, azjatycki Umbrella Asia
Produkty: leki: Safsprin, Aqua Cure, Adravil, Uspirim; żywność: Umbrella Noodles; inne: okulary przeciwsłoneczne, parasole

Idea powstania korporacji Umbrella rozpoczęła się od Ozwell'a E. Spencer'a i Sir Edward'a Ashford'a wraz z biochemikiem James'em Marcus'em. Początkowo Ashford wraz ze Spencer'em prowadzili poszukiwania nieznanych wirusów, które mogły by posunąć na przód ewolucję w żywym organizmie. Później dołączył do nich kolega Spencer'a z uniwersytetu doktor Marcus. W końcu trafiają na ślad takiego wirusa w książce Henry'ego Travis'a "Survey Of Natural History", który znajdował się w rytualnych kwiatach, "Stairway to the Sun", plemienia Ndipaya. Po tym odkryciu cała trójka postanawia wyruszyć do Zachodniej Afryki we wrześniu 1966 roku. W końcu po trzech miesiącach, w dniu 4 grudnia 1966 roku, udaje im się odnaleźć wirusa Progenitor Virus w tych kwiatach. Wirus ten mógł zmienić DNA organizmu, któremu zostanie podany.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych z próbkami kwiatów, Marcus wraz ze swoim studentem Brandon'em Bailey'em przystępują do masowej uprawy tego kwiatu i rozwoju wirusa Progenitor Virus. Jednakże okazuje się, że przywiezione próbki nie zawierają już wirusa. Wyhodowanie tych kwiatów wraz z wirusem wymaga ich naturalnego środowiska.

Spencer także zebrał próbki wirusa i zawiózł je do nowo wybudowanego laboratorium w górach Arklay Mountains, gdzie przeprowadzał badania z udziałem tego wirusa na ludziach i roślinach. 10 listopada 1967 roku podaje Jessica Trevor odmianę wirusa Type-A, natomiast jej córce Lisa odmianę Type-B. Jessica umiera, jej córka przeżywa, jednakże następują w niej negatywne zmiany. Mimo tego Lisa nadal poddawana jest testom poprzez podawanie kolejnych dawek wirusa przez następne dwie dekady. W międzyczasie Ashford opuszcza zespół, wziąwszy próbki wirusa Progenitor Virus i przeprowadza własne badania wraz ze swoim synem Alexandrem.

W marcu 1968 roku Spencer proponuje założenie firmy farmaceutycznej, aby zamaskować prowadzone badania nad uzyskaniem doskonałej broni biologicznej. Dzięki jego pieniądzom i pieniądzom Ashford'a udaje się założyć firmę pod nazwą Umbrella, której założycielami zostają Spencer, Ashford i Marcus. Niedługo potem do założycieli dołącza członek noblowskiej rodziny z franci Henri.

Ponieważ badania nad wirusem nie przynoszą większych rezultatów, Marcus wraz ze swoim studentem postanawiają wrócić do Afryki w kwietniu 1968 roku. Aby zapewnić im bezpieczeństwo Umbrella wysyła także żołnierzy, którzy mają powstrzymać plemię Ndipaya od ataków i zabezpieczenia terenu, na którym rośnie kwiat. W czerwcu tego roku Edward Ashford ginie w swoim własnym laboratorium w wyniku wypadku z wirusem Progenitor, jednakże plotka głosi, że został on zamordowany przez Spencer'a. W rezultacie Spencer przejmuje udziały Ashford'a w firmie. W sierpniu udaje się Umbrelli przejąć teren, na którym rosną te kwiaty i przepędzić plemię Ndipaya. W tym samym miesiącu laboratorium Umbrella Research Center zostaje otwarte w górach Arklay Mountains. Spencer mianuje Marcusa dyrektorem nowo otwartego laboratorium, co ma w rezultacie spowodować odsunięcie Marcus'a od firmy.

Laboratorium w Afryce, Africa Laboratory, zostaje ukończone w 1969 roku i student Marcus'a Brandon Bailey zostaje jego dyrektorem. W listopadzie 1969 roku Alexander Ashford kończy budowę laboratorium badawczego na Antarktydzie - Umbrella Antarctic Base. W nowym laboratorium Alexander rozpoczyna projekt "CODE: Veronica". W 1971 roku owoc tych badań urodził się w postaci Alexia i Alfred'a.

Ze swoją pozycją globalnej firmy farmaceutycznej, Umbrella zaczyna podawać przez siebie wyprodukowaną broń biologiczną swoim własnym naukowcom i pracownikom. W całym tym procederze firma bardzo się pilnowała, aby nie było jakichkolwiek podejrzeń, że takie działania może robić. W międzyczasie Marcus prowadzi badania nad wirusem wszczepiając go owadom, płazom i drobnym ssakom. Wściekły po tym jak eksperymenty się nie udały, Marcus zaczyna wykorzystywać własny personel do tych badań nad wirusem Progenitor Virus. Nikt nie przeżył eksperymentów; łącznie było 20 ofiar.

19 września 1977 roku James Marcus w końcu odkrywa metodę wyprodukowania nowego typu wirusa, który byłby użyteczny dla wojska - połączył wirusa z DNA pijawek. Ta metoda stanie się przełomem w badaniach nad wirusem i zrewolucjonizuje produkcję broni biologicznej. 13 stycznia 1978 roku Macus'owi udaje się z powodzeniem wyprodukować odmianę wirusa, która będzie się nadawać do produkcji broni biologicznej - T-Virus (Tyrant Virus). Zaraz po tym Marcus tworzy pierwszy egzemplarz takiej broni biologicznej i ma nadzieję stać się głównym naukowcem Umbrelli. Jego plany zostają zburzone przez działania Spencer'a, który wykorzystuje jego dwóch zaufanych uczniów Albert'a Wesker'a i William'a Birkin'a do zabrania próbki nowego wirusa i wyników badań nad nim. W lipcu laboratorium Research Center zostaje zamknięte, a Wesker i Birkin dostają przeniesienie wraz z badaniami do Arklay Laboratory, gdzie stają się jego szefami. Doktor Marcus zostaje w opuszczonym laboratorium i dalej prowadzi tam własne badania.

w 1982 roku Alexia Ashford uzyskuje dyplom na uniwersytecie w wieku 10 lat i zostaje szefem badaczy Umbrelli i dostaje do swojej dyspozycji laboratorium na Antarktydzie, Umbrella Antarctic Base, gdzie prowadzi swoje własne badania nad wirusem T-Virus, z których udaje jej się uzyskać własną odmianę wirusa T-Veronica Virus. W międzyczasie Arklay B.O.W. Research Team z sukcesem stabilizuje wirus T-Virus i tworzy broń biologiczną - Zombie.Kolejną bronią, przygotowaną na walkę, było Hunter. W międzyczasie Birkin zaczyna uważać Alexię za rywala.

W 1982 roku Alexia wstrzykuje własnemu ojcu eksperymentalną wersję wirusa T-Veronica Virus. Wirus niestety nie połączył się z jego ciałem, jednakże przekształcił go w potwora. W związku z tym Alexia i Alfred zamykają go w podziemiach bazy, oficjalnie zawiadamiając o jego śmierci. W grudniu 1983 roku Alexia oficjalnie pozoruje swoją śmierć i zniszczenie wirusa w wybuchu, w rzeczywistości Alexia zaaplikowała sobie wirusa T-Veronica Virus i zapadła w 15-letni sen kriogeniczny, aby jej ciało miało czas na asymilację z wirusem. W tym czasie Wesker zaczyna ponownie swoje badania nad wirusem T-Virus i zaczyna mieć podejrzenia co do prawdziwych planów Spencer'a. William Birkin powraca do siebie po zaburzeniu psychicznym i ponownie rozpoczyna badania nad wirusem. W 1984 roku został założony japoński oddział Umbrelli - Umbrella Japan Co., Ltd., natomiast budowę laboratorium zakończono w roku 1987. Laboratorium w Afryce zaczęło wreszcie masową produkcję i uprawę kwiatu Progenitor Flower, który zwierał pierwotną wersję wirusa Progenitor Virus. Próbki tego wirusa zostają rozprowadzane po laboratoriach Umbrelli na całym świecie.

Oficjalnie korporacja Umbrella jest wielką międzynarodową firmą zajmującą się produkcją leków na całym świecie. Rozszerza także swoją działalność na inne produkty, takie jak żywność, kosmetyki, czy chemikalia. Wraz z rozrostem oficjalnym firmy, rośnie także działalność związana z produkcją broni biologicznej. Umbrella staje się głównym dostawcą broni biologicznej, której jednym z głównych kupców jest także rząd Stanów Zjednoczonych.

Przez całą dekadę James Marcus pracował sam w opuszczonym laboratorium pod Research Center, próbując tworzyć własną broń biologiczną. W samej Umbrelli zaczęto mówić, że badania Marcus'a powinny zostać powstrzymane. W związku z tym w 1988 roku, Wesker i Birkin zostali wynajęci przez Spencer'a do zamordowania Marcus'a. Udali się tam wraz z grupą żołnierzy, która zaatakowała laboratorium Marcus'a i w czasie strzelaniny zadała mu śmiertelny cios. Wesker i Birkin wrzucają ciało konającego Marcus'a do pomieszczenia, gdzie jest stworzona przez niego królowa pijawek Queen Leech. Birkin postanawia przywłaszczyć sobie badania Marcus'a i niedługo potem ogłasza je oficjalnie, jako swoje.

W międzyczasie Umbrella nakazuje swoim ośrodkom europejskim znalezienie metody stabilizowania wirusa, aby móc uzyskać z niego dobrą broń biologiczną. W 1988 roku 6. laboratorium we Francji ogłasza projekt "Nemesis Project", który wykorzystuje zmodyfikowane pasożyty do uzyskania samoistnej inteligencji i zdolności walki przez BOW. Wesker'owi i Birkin'owi udaje się stworzyć odmianę pasożyta z pomocą Spencer'a i podają ją Lisa Trevor. Początkowo pasożyt zniknął w jej ciele, jednakże po dogłębnym zbadaniu okazało się, że ten eksperyment przyniósł ciekawe rezultaty. W dalszych badaniach William Birkin otrzymuje kolejną odmianę wirusa G-Virus, uzyskaną z ciała Lisa.

W 1991 roku Umbrella otrzymuje dodatkowe wsparcie od byłych żołnierzy Związku Radzieckiego. Jeden z nich, Sergei Vladimir, umożliwił korporacji utworzenie ośrodka w Rosji Umbrella Biohazard Countermeasure Service and Monitors w górach Kaukazu. Dodatkowo okazało się, że Sergei posiada odpowiednie DNA do stworzenia z niego Tyrant. W rezultacie 10 klonów Sergei'a zostaje stworzonych i stają się Grupą Porządkową w Rosji - Russian Special Forces. W rezultacie Sergei staje się ważnym członkiem korporacji Umbrella. Teraz w laboratoriach Arklay Birkin i Wesker towrzą odmiany Tyrant'a - Proto Tyrant (T-001 Type) i Tyrant (T-002 Type).

W 1991 roku znany południowo-amerykański herszt zbroni Javier Hidalgo skontaktował się z Umbrella przez rodzinę Ashforsd'a szukając leku na chorobę, na którą zapadła jego córka. Po otrzymaniu próbki wirusa T-Virus, aplikuje ją swojej żonie i zakupuje następne. Jego żona zmienia się w potwora, Javier nadal kupuje od Umbrelli wirusa, stając się jednym z głównych jego klientów.

W 1991 roku, mając władze miasta Raccoon City w kieszeni, Umbrella rozpoczyna budowę podziemnego laboratorium. Budowa ta miała przynieść korzyści samej Umbrelli, ale także miastu. William Birkin dostaje zielone światło do badań nad wirusem G-Virus od Spencer'a, a Albert Wesker zostaje przeniesiony do jednostki szpiegowskiej firmy - Umbrella Intelligence Department. w 1992 roku Umbrella ugruntowała swoją pozycję w Raccoon City poprzez ufundowanie renowacji ratusza City Hall i budowę nowego szpitala. W 1993 roku William Birkin wraz ze swoimi badaniami zostaje przeniesiony do nowo wybudowanych laboratoriów pod miastem, gdzie kontynuuje badania nad G-Virus i regularnie spotyka się z szefem miejscowej policji Brian'em Irons'em, który utrzymuje działania Umbrelli w tajemnicy. W 1998 roku trzech na dziesięciu obywateli miasta miało zatrudnienie w obiektach należących do Umbrelli.

W grudniu 1994 roku Military Training Facility na Rockford Island zostało ukończone i zaczęto tam trenować żołnierzy i agentów umiejących przeciwstawić się broni biologicznej - Umbrella Special Forces. Alfred Ashford objął władzę nad tym ośrodkiem; dobudował tam także więzienie oraz swoją własną rezydencję.

W 1996 roku burmistrz Raccoon City Michael Warren ogłasza plan dla miasta "Bright Raccoon 21", sponsorowany przez firmy, głównie przez Umbrella. W ramach tego planu zostaje stworzona specjalna jednostka policji S.T.A.R.S., której kapitanem zostaje mianowany Albert Wesker. W międzyczasie agent specjalny Hunk przechodzi szkolenie na wyspie Rockfrod Island.

Umbrella nadal prowadzi swoje nielegalne badania w laboratoriach Arklay Laboratory, a odkrycia pozostałych placówek zostają w nich wykorzystywane do ulepszenia osiąganych wyników. W tym czasie Umbrella stworzyła zaanwasowaną broń biologiczną Tyrant T-103 Type. Laboratorium w Arklay prowadziło badania nad nową bronią pod nadzorem samego Spencer'a, a niedługo później zaproponowało projekt "T-A.L.O.S. Project" Umbrella HQ, jako alternatywę do projektu Nemesis Project; oznaczało to stworzenie broni biologicznej następnej generacji.

Po prawie 10 latach od śmierci James'a Marcus'a, stworzona przez niego Queen Leech wskrzesiła jego ciało, przyswajając jego wspomnienia, wolę i osobowość, a także żądzę zemsty na Umbrella. W maju 1998 roku ten powstały klon James'a Marcus'a zaatakował laboratorium Umbrella Research Center wraz z niezliczoną rzeszą zmutowanych pijawek. 11 maja tenże klon spowodował duży wyciek T-virus z Arklay Laboratory. Jeszcze trzy inne ośrodki badawcze Umbrelli zostały zaatakowane przez niego, łącznie z podziemnym laboratorium pod Raccoon City, niedaleko Arklay Treatment Plant. W związku z tymi zamachami Umbrella powołała komitet Raccoon Disaster Contingency Committee, aby zapobiec następnym takim zdarzeniom i zniwelować problem. Przez powstałe zdarzenia doszło do okrutnych i niewytłumaczalnych morderstw na obywatelach w górach Arklay Mountains i lasie Raccoon Forest, które wywołały panikę wśród okolicznych obywateli.

Mniej więcej w tym czasie Wesker i Birkin powołują projekt "Reclamation Project", który miał na celu przeprowadzenie dochodzenia i wdrożenie ponowne do pracy Research Center. Obie utworzone w tym celu jednostki zostały zniszczone w dniu 23 lipca. W związku z tym Umbrella decyduje się na zniszczenie tego obiektu. W dniu 22 lipca Wesker otrzymał od Umbrelli HQ rozkaz X-Day, który miał na celu wykorzystanie jednostki STARS do sprawdzenia stworzonej w tym laboratorium broni biologicznej w realnej walce. W podpowiedzi na rozkaz Ozwell E. Spencer wystosował list do Sergei'a Vladimir'a wzywając go do ocalenia prototypu T-A.L.O.S., sądząc że byłoby szkoda, gdyby badania te zostały utracone wraz ze zniszczeniem ośrodka.

Między 23 a 25 lipca dochodzi do wielu walk z bronią biologiczną a członkami grupy STARS w Arklay Laboratory. Szkody spowodowane zdradą Albert'a Wesker'a zostały zminimalizowane przez zamknięciu mu dostępu do U.M.F.-013 przez Sergei'a Vladimir'a. Umbrella była zadowolona ze zniszczenia laboratorium i Research Center, jednakże wirus zaczął powoli docierać do Raccoon City.

Incydent w rezydencji Arklay przyczynił się do rozwoju badań Umbrelli. Masowa produkcja Tyrant została uruchomiona na wyspie Sheena Island. Zespoły badawcze zostały poinformowane o niemożliwości kierowania tą bronią biologiczną. Francuskie laboratoria zdecydowały się na zmienienie projektu Nemesis Project i stworzenie Nemesis-T Type. Laboratoria na Sheena Island udoskonaliły BOW Hunters, tworząc Hunter B, natomiast oddziały europejskie stworzyły Hunter Y.

20 sierpnia Umbrella uznaje Morpheus'a D. Duvall'a, szefa jednego z paryskich oddziałów, za odpowiedzialnego za wydarzenia w Arklay Laboratory; staje się on kozłem ofiarnym. Powoduje to, że Morpheus ukrywa się i zaczyna spiskować przeciwko Umbrelli. W tym momencie Ozwell E. Spencer zakupił od rządu rosyjskiego upadłe laboratorium w górach Kaukazu i przekształca go w supernowoczesne laboratorium badawcze pod kierownictwem Sergei'a Vladimir'a.

Kilka dni później po incydencie w rezydencji Arklay spalarnia i oczyszczalnia P-12A Incineration Facility stała się całkowicie niezdolna do przetworzenia rosnącej ilości odpadów i ciał świnek morskich z laboratorium Birkin'a zarażonych nową mutacją wirusa T-virus. W rezultacie zakażone materiały zaczęły przenikać w głąb ziemi. W międzyczasie uciekłe z laboratoriów zwierzęta zaczęły wędrować po lesie Raccoon Forest, powodując rozprzestrzenianie się wirusa T-virus i stworzenie nowych stworzeń jak np. Mega Bite. W opuszczonym prywatnym szpitalu w lesie Raccoon Forest powstaje nowa odmiana Green Zombie.

We wrześniu 1998 roku William Birkin pokłócił się z wieloma dyrektorami Umbrella HQ. W rezultacie Birkin zamierza odejść od Umbrelli zabierając swoje badania i zaproponować swoje usługi armii Stanów Zjednoczonych. W zamian Umbrella wysyła dwie jednostki specjalne Umbrella Special Forces pod wodzą Hunk'a do laboratorium Birkin'a w dniu 20 września, którzy mają odebrać wirusa G-virus siłą. 23 września docierają do Birkin'a, który w obliczu zagrożenia śmiercią, oddaje im próbki wirusów T-Virus i G-Virus. Jednakże Birkin zachował sobie jeszcze jedną próbkę wirusa, którą sobie wstrzykuje i zmienia się w potwora znanego pod nazwą "G". Już jako mutant, Birkin wyrusza za swoimi oprawcami, których dopada po kolei w kanałach; tylko dwóm agentom udaje się uciec, w tym Hunk'owi. W wyniku walk próbki z wirusem zostają rozbite, zarażają szczury, myszy i owady, aby następnie one rozprzestrzeniły wirusa po całym mieście Raccoon City.

24 września Raccoon City zostaje zarażone wirusem, zmieniając mieszkańców miasta w zombie. 26 września Umbrella wysyła agentów do Raccoon City, którzy mają obserwować jak działa BOW, przysyła także eksperymentalną broń Nemesis-T Type, która ma za zadanie zniszczenie pozostałych przy życiu członków STARS.

29 września pięciu Tyrant zostało wysłanych P-12A Incineration Facility, aby zniszczyć jednostkę specjalną Armii Stanów Zjednoczonych wysłaną w celu uratowania William'a Birkin'a. Szósty miał na celu odebranie naszyjnika córce Birkin'a, Sherry. O świcie 30 września Hunk'owi udaje się wydostać z Raccoon City z próbką G-Virus, którą przekazuje oddziałowi Umbrelli we Francji. Tego dnia Umbrella przywozi ciężarówka do miasta 20 Hunter B.

1 września Prezydent Stanów Zjednoczonych wraz z Kongresem podejmuje decyzję o zniszczeniu Raccoon City - misja Mission CODE: XX. Zaraz po zniszczeniu miasta rozpoczyna się dochodzenie przeciwko działaniom korporacji Umbrella. Umbrella zaczyna otrzymywać pozwy od różnych instytucji zarówno publicznych, jak i prywatnych. Umbrella zaczyna przerzucać swoje badania do odległych ośrodków na całym świecie. Organizacje przeciwne Umbrelli zaczęły wpływać na opinię publiczną, co rozpoczęło powolny upadek korporacji. Niedługo później Umbrella zaczęła się obawiać Albert'a Wesker'a i jego zaangażowania w dziwne opozycyjne organizacje.

W listopadzie 1998 roku w wyniku działań Leon'a S. Kennedy'ego baza na wyspie Sheen'a Island zostaje zniszczona. W grudniu tego samego roku dochodzi do zniszczenia obiektów na Rockford Island i bazy na Antarktydzie Antarctic Transport Terminal, także w wyniku działania Leon'a Kennedy'ego.

W 1999 roku rozpoczął się proces przeciwko Umbrelli przed Sądem Najwyższym. Ozwell E. Spencer wynajął najlepszych adwokatów. W międzyczasie badania nad Hunters zostają zaprzestane; w zamian na rynek broni biologicznych zostaje wprowadzony Anubis. W wyniku procesu Umbrelli wielu znanych urzędników i dostojników państwowych zostaje zmuszonych do złożenia dymisji. Umbrella zaprzecza zarzutom, że prowadzi badania nad bronią biologiczną; w ukryciu nadal je prowadzi. 18 września 2002 roku paryskie laboratoria Umbrella Development Laboratory Paris Branch zostają zaatakowane przez terrorystów pod wodzą Morpheus'a D. Duvall'a, w wyniku czego trzy próbki wirusa zostają ukradzione. Natomiast 22 września zostaje porwany liniowiec przez grupę Morpheus'a, gdzie dochodzi do wydostania się wirusa. W wyniku tego incydentu wiele cennych próbek BOW zostaje utraconych przez Umbrella, co odbija się także na stracie przez nią wielu klientów.

Od 2003 roku głównym kompleksem badawczym Umbrelli stają się laboratoria w górach Kaukazu. W dniu 18 lutego tego roku Chris Redfield i Jill Valentine, a także Albert Wesker wnikają do nich. Każde z nich uzyskuje to, po co tam przyjechało: Chris i Jill niszczą T-A.L.O.S., a Wesker zabija Sergei'a. W wyniku tego Umbrella straciła już wszystkie swoje struktury i jej upadek był tylko kwestią czasu. W 2003 roku w wyniku dowodów i zeznań złożonych przez Albert'a Wesker'a przed Sądem Najwyższym, Umbrella i kierujący nią Ozwell E. Spencer zostają uznani winnymi za zdarzenia w Raccoon City. W wyniku wyroku wszystkie oddziały korporacji Umbrella zostają zamknięte, co doprowadza do bankructwa firmy. W wyniku procesu Ozwell E. Spencer staje się poszukiwaną osobą przez agentów rosyjskich i FBI.

Ostatnim pozostałym oddziałem Umbrelli jest Umbrella Japan Co, Ltd., która przestaje istnieć 10 marca 2004 roku w wyniku zarządzenia jej dyrektorów. Po upadku Umbrella wielu jej badaczy i pracowników przyczyniło się do wycieku wirusa i broni biologicznej na czarny rynek. Ciemne dziedzictwo Umbrelli zostało przekazane Albert'owi Wesker'owi przez U.M.F.-013, a jego pozostałości nadal powodują chaos na całym świecie.


Do góry

Strona główna  |  © 2010-2012 by 1408